Reapolis
BŁĘDY PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA
Wybór mieszkania i jego zakup to długotrwały i złożony proces wymagający uwagi na różnych etapach i wyczulenia na różne aspekty. Nic dziwnego więc, że w całym procesie jest przynajmniej kilka sytuacji, które mogą wpływać negatywnie na proces zakupowy i obniżyć satysfakcję z wybranego lokum.
Jakie to mogą być sytuacje i jak ich uniknąć?
Kierowanie się wyłącznie niską ceną mieszkania
Cena jest ważna i jak pokazują badania jest – obok lokalizacji, marki dewelopera oraz samego lokalu – kluczowym kryterium branym pod uwagę przy zakupie mieszkania.
Jednak niska cena nie powinna być wyłącznym kryterium zakupu. Może pociągnąć za sobą zakup mieszkania, którego rozkład jest trudny do zaaranżowania, lokalizacja pozbawiona niezbędnej infrastruktury, albo które po prostu nie zaspokoi istotnych potrzeb wszystkich domowników.
Jak uniknąć tego błędu?
- Brać pod uwagę różne kryteria wyboru mieszkania.
- Wypytać przyjaciół i znajomych, którzy niedawno kupili mieszkanie o ich decyzje zakupowe, z czego są zadowoleni, jakie błędy popełnili na etapie wyboru mieszkania.
- Skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
- Rozmawiać z przedstawicielami dewelopera.
Niewłaściwy wybór lokalizacji
Rozważając daną lokalizację warto uwzględniać nie tylko popularność danego miejsca, atrakcyjność ceny, czy wysoką jakość oferowaną przez dewelopera. Przede wszystkim warto zobaczyć siebie i swoją rodzinę w tym miejscu, ze wszystkimi jej obecnymi i przyszłymi potrzebami. Piękne, ustawne, duże mieszkanie dla rodziny może być zlokalizowane w otoczeniu, w którym brak podstawowych, niezbędnych rodzinie udogodnień, takich jak szkoły, przedszkola, place zabaw, czy sklepy. Nawet jeżeli aktualnie dzieci są zbyt małe, żeby z tych udogodnień korzystać, pamiętajmy, że czas płynie szybko i za chwilę – zamiast rozległych terenów zielonych, na których mogą spokojnie bawić się nasze, małe jeszcze, dzieci – będziemy potrzebować bliskości przedszkoli, szkół, kółek zainteresowań i temu podobnych udogodnień. Dobrze byłoby nie musieć spędzać czasu w aucie dowożąc dzieci na ich dziecięce aktywności.
Warto też brać pod uwagę odległość lokum od miejsca pracy. Jeżeli jest znaczna, to narażamy się na długie godziny w samochodzie, zamiast cieszyć się nowym, wygodnym mieszkaniem.
Jak uniknąć tego błędu?
- Nie dać się zaślepić przez jeden czynnik, taki jak np. doskonały rozkład, lub niska cena mieszkania.
- Nie bagatelizować potrzeb, które muszą się pojawić, jeżeli spodziewamy się lub już mamy małe dziecko.
- Rozważyć pod kątem czasu dojazdu i kosztów odległość do ważnych dla nas miejsc, z których aktualnie często korzystamy i nie zamierzamy lub nie możemy z nich zrezygnować.
Nieuwzględnienie wszystkich kosztów
Poza oczywistą ceną zakupu, która wynika z ilości metrów kwadratowych oraz ceny komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego, trzeba pamiętać o innych opłatach związanych z zakupem mieszkania. Opłaty te mogą wynikać z udzielenia kredytu (bankowe opłaty transakcyjne), podpisywanych umów własności (opłaty notarialne) oraz przepisów podatkowych (opłaty skarbowe). Przy zakupie mieszkania koniecznie trzeba sprawdzić te opłaty oraz zabezpieczyć środki na ich pokrycie.
Jak uniknąć tego błędu?
- Porozmawiać ze znajomymi, którzy niedawno kupili mieszkanie o kosztach, jakie zmuszeni byli ponieść dodatkowo, ponad sam koszt zakupu mieszkania.
- Skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
Błędne zdefiniowanie potrzeb mieszkaniowych
Kupując mieszkanie możemy niebezpiecznie zawęzić punkt widzenia jedynie do możliwości finansowych, lub wziąć pod uwagę odległe w czasie potrzeby lokalowe, i przez ich pryzmat dopasowywać metraż przyszłego mieszkania. Czym to grozi? Zbyt mały metraż spowoduje, że stosunkowo szybko będzie nam w mieszkaniu po prostu niewygodnie, a zbyt duży – że duża część przestrzeni pozostanie niewykorzystana, przy jednoczesnej konieczności jej utrzymania w postaci wysokości czynszu, opłat za media, czy po prostu większej przestrzeni do sprzątania.
Jak uniknąć tego błędu?
- Przeanalizować i spisać wszystkie aktywności i potrzeby, jakie aktualnie mamy.
- Sprawdzić, ile przestrzeni zajmują aktualnie nasze ruchomości, biorąc pod uwagę także te rzeczy, które przechowujemy u rodziny i znajomych.
- Rozważyć, których rzeczy możemy się pozbyć, a które będziemy potrzebować w nowym miejscu.
- Bazując na tej analizie oszacować potrzebną docelową przestrzeń
Pominięcie zakupu miejsca postojowego, komórki lokatorskiej lub boksu rowerowego
Wielu klientów dopiero na etapie odbioru nowego lokum “dojrzewa” do zakupu. Niestety z uwagi na ograniczoną ilość takich udogodnień deweloper często nie ma ich już w ofercie i nie może wyjść naprzeciw tej potrzebie. Efektem może być brak miejsca na przechowywanie rzeczy używanych sporadycznie. Niewygoda to nie jedyna przykra konsekwencja – przy próbie odsprzedaży mieszkania brak któregoś z tych elementów może rodzić problem. Często – szczególnie przy sprzedaży dużych mieszkań – klienci mniej chętnie podejmują decyzję o zakupie mieszkania, jeżeli nie ma ono przypisanego miejsca postojowego, czy komórki lokatorskiej albo pomieszczenia gospodarczego.
Jak uniknąć tego błędu?
- Nie zakładać na wstępie oszczędzania na takiej przestrzeni. Przy zakupie zarezerwować miejsce, a potem – razem z doradcą finansowym – dokładnie sprawdzić możliwości jego zakupu.
Pozyskiwanie kredytu na własną rękę lub korzystanie z niesprawdzonego doradcy kredytowego.
Zawiłości ofert i procedur bankowych potrafią być naprawdę sporym wyzwaniem. Ich nieznajomość powoduje, że proces uzyskiwania kredytu się wydłuża, a i sam kredyt finalnie może okazać się droższy.
Z drugiej strony – klienci, którzy korzystają z usług dobrych, sprawdzonych doradców kredytowych są zadowoleni, dzięki temu, że przechodzą przez cały proces bardziej świadomie i sprawnie.
Jak uniknąć tego błędu?
- Poszukać sprawdzonego doradcy kredytowego i korzystać z jego pomocy na każdym, budzącym wątpliwość etapie.
- Pytać, pytać i jeszcze raz pytać, aby wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione.
Brak oszacowania swoich możliwości finansowych i sfinansowania zakupu.
Błąd poprzedni czyli pozyskiwanie kredytu na własną rękę lub korzystanie z niesprawdzonego doradcy może generować kolejne w postaci nieprawidłowego oszacowania możliwości finansowych, w tym zdolności kredytowej. Efekt to strata energii i czasu na poszukiwanie mieszkania, które jest poza zasięgiem finansowym. Z drugiej strony zbyt optymistyczne wyliczanie możliwości finansowych może okazać się pułapką w przyszłości, kiedy po opłaceniu bieżących zobowiązań niewiele pieniędzy zostanie nam na życie.
Jak uniknąć tego błędu?
- Poszukać sprawdzonego doradcy finansowego i korzystać z jego wiedzy i pomocy od początku procesu wyboru mieszkania.
Pominięcie lub niedoszacowanie kosztów urządzenia mieszkania.
Mieszkanie kupowane od dewelopera wymaga wykończenia, zanim będzie nadawało się do zamieszkania. Można to zrobić minimalnym nakładem sił i środków odkładając docelowe wykończenie na bliżej niesprecyzowaną przyszłość, co jednak może wiązać się z koniecznością mieszkania w prowizorycznie wykończonym mieszkaniu.
Jak uniknąć tego błędu?
- Przygotować szczegółowy kosztorys niezbędnego wyposażenia oraz prac wykończeniowych bazując na aktualnych i sprawdzonych cenach materiałów, mebli i robocizny ekipy wykończeniowej.
- Porozmawiać z doradcą finansowym, który może doradzić w zakresie zwiększenia kredytu o koszt wykończenia.
- Doświadczenie podpowiada także, że warto te szacunki od razu zawyżyć, a także przygotować się na niespodziewane wydatki.
Brak zainteresowania stanem prawnym nieruchomości.
Jak uniknąć tego błędu?
- Dokładnie sprawdzić dokumentację prawną nieruchomości, czyli pozwolenie na budowę, nr księgi wieczystej, numery działek, zaświadczenia z banku – promesa lub zgoda na bezobciążeniowe zwolnienie z hipoteki (jeśli inwestor zaciągnął kredyt), oraz – już na zakończenie – pozwolenie na użytkowanie.
Niedokładne oględziny i odbiór nieruchomości
Każdy produkt może posiadać wady. Bez względu na to, jak bardzo deweloper dba o jakość, wady i usterki w odbieranym mieszkaniu mogą się pojawić. Warto być tego świadomym i dokładnie obejrzeć mieszkanie przy odbiorze. Pominięcie zauważonych wad czy usterek może się okazać kosztowne. Lepiej temu przeciwdziałać.
Jak uniknąć tego błędu?
- Przed odbiorem mieszkania zapoznać się (lub przypomnieć sobie) jaki jest standard jakościowy wykonania robót budowlanych oraz jakie są warunki odbioru lokalu.
- Uważnie obejrzeć mieszkanie podczas odbioru i zgłosić wszystkie wątpliwości. Niektóre uda się wyjaśnić od ręki z przedstawicielem dewelopera, inne zostaną wprowadzone do protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania.
- Protokół odbioru powinien zawierać informacje o wadach i usterkach oraz terminie ich usunięcia.
Na zakończenie
Ta lista błędów i wskazówek, jak ich unikać na pewno nie wyczerpuje tematu. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że ta dziesiątka to błędy najbardziej brzemienne w skutkach. Ich uniknięcie wymaga czasu i przeanalizowania różnych czynników, ale ten wysiłek na pewno się zwróci w postaci decyzji podjętej świadomie oraz mniejszej ilości popełnionych błędów. A to już wprost przełoży się na satysfakcję płynącą z zakupu mieszkania. Bo – jak twierdziła Merlin Monroe – “pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy!”
Życzymy udanych zakupów 🙂
Chcesz uniknąć błędów przy zakupie mieszkania?