Reapolis
JAK KORZYSTNIE KUPIĆ MIESZKANIE?
Kiedyś znajdę dla nas dom, z wielkim oknem na świat.
Anita Lipnicka, Piosenka księżycowa
Wybór i zakup mieszkania to złożona decyzja. Wymaga dogłębnej analizy obszernej listy czynników: od możliwości, jakimi dysponujemy, przez dostępne lokalizacje, rozkłady mieszkań, po cechy produktu, takie jak balkon, komórka lokatorska, czy wystawa okien względem stron świata, o cenie nie wspominając!
Co może ułatwić taką decyzję? Uporządkowana lista elementów, które warto przeanalizować.
Jakie to elementy? W dalszej części artykułu opisaliśmy je w sześciu głównych obszarach:
1. Potrzeby, czyli w jakim celu i dla kogo?
2. Rozkład mieszkania
3. Lokalizacja
4. Deweloper
5. Możliwości finansowe
6. Cena
Każdy punkt rozwinęliśmy o krótki opis, wnioski i pytania. Jesteśmy przekonani, że lektura pomoże rozjaśnić proces decyzyjny i wybrać optymalne lokum.
Potrzeby, czyli w jakim celu i dla kogo kupujemy mieszkanie?
Lokum dla rodziny
Jeżeli kupujesz mieszkanie z myślą o rodzinie rozważ jej potrzeby aktualne, ale również i te bardziej odległe czasowo. Przykładowo: teraz potrzebujemy placu zabaw i terenów zielonych dla naszych małych jeszcze dzieci, ale już za 4-5 lat te same dzieci zaczną podróżować do szkół i dobrze byłoby, aby mogły robić to samodzielnie!
Czasem brak myślenia perspektywicznego pojawia się na wcześniejszym etapie. Klienci skupieni na cenie mieszkania zapominają o przenalizowaniu swoich życiowych planów, np. o tym, że za kilka lat planują powiększyć rodzinę. Nasze doświadczenie pokazuje, że przy tego typu zakupie lepiej rozważyć większe mieszkanie (czasem niewiele większe). To inwestycja w długoletni komfort psychiczny całej rodziny!
Inwestycyjnie
Aktualnie inwestowanie w nieruchomości jest jednym z korzystniejszych sposobów lokowania kapitału. Oprócz zysku z wynajmowanego mieszkania – kupujący może liczyć na zysk wynikający ze wzrostu wartości nieruchomości. Warto rozważyć, jaki model wynajmu da nam najwyższy zwrot z zainwestowanego kapitału: wynajem wakacyjny, czy pracowniczy lub studencki. Każdy z tych modeli wynajmu wiąże się z innymi sposobami zarządzania nieruchomością, które też warto wziąć pod uwagę. Wynajem wakacyjny to potrzeba większego zaangażowania z naszej strony: od umieszczenia ogłoszeń po stały kontakt z często zmieniającymi się najemcami. Wynajem pracowniczy lub studencki zmniejsza ilość takich interakcji. Może wiązać się z mniejszym zyskiem, ale nie angażuje właściciela w takim stopniu jak wynajem sezonowy, oraz stabilizuje dochód w długim okresie czasu..
Wniosek: w przypadku lokum rodzinnego solidna analiza pokaże, czy inwestycja w małe mieszkanie dwupokojowe pod aktualne potrzeby singla czy pary nie okaże się za chwilę zbyt krótkowzroczna. A w przypadku zakupu inwestycyjnego – jak chcemy, aby nasze mieszkanie “pracowało”.
Rozkład, czyli optymalny plan mieszkania
Co warto wziąć pod uwagę rozpatrując plany i rozkłady wybranych mieszkań?
- ilość osobnych pomieszczeń, które zapewnią wygodę i prywatność każdemu mieszkańcowi;
- ustawność pomieszczeń – jeżeli nie ma zaplanowanej osobnej garderoby, pokoje zarówno rodziców, jak i dzieci powinny uwzględniać miejsce na pojemne szafy i regały. Warto też rozważyć różne sposoby na modyfikowanie przestrzeni – możliwość wydzielenia lub połączenia kuchni z pokojem lub przedpokoju z salonem;
- komunikację, czyli ilość metrów, które zostały wykorzystane na korytarze i przejścia, w stosunku do powierzchni pozostałych pomieszczeń;
- czy któryś z większych pokoi (raczej nie salon) ma rozwiązania, które pozwolą w razie potrzeby podzielić go na dwa osobne pomieszczenia – dwa okna oraz opcję stworzenia dodatkowego wyjścia;
- sposoby aranżacji przestrzeni w kuchni, salonie, pokojach dzieci, sypialni, oraz możliwość aranżacji takich rozwiązań jak miejsce dla gościa, przestrzeń na spotkania towarzyskie;
- plan otoczenia – od dojścia do budynku, hallu, klatki schodowej, po korytarz, który wiedzie bezpośrednio do “naszych” drzwi. Pytanie, jakie warto zadać dotyczy tego, czy przestrzenie te są wystarczająco wygodne dla codziennych aktywności. Czy deweloper przewidział odpowiednie miejsce na wózek lub rower, albo wniesienie toreb z zakupami? Czy uwzględnił, że do budynku wprowadzą się młode rodziny z dziećmi?
Wniosek: warto wziąć pod lupę upatrzone mieszkanie i przyjrzeć mu się przez pryzmat każdego z tych punktów, rozważając je z perspektywy potrzeb swoich i swojej rodziny. Nie warto szukać wariantu absolutnie uniwersalnego. Bo to, co dla wszystkich jest tak naprawdę dla nikogo. Ta prawidłowość sprawdza się szczególnie w przypadku mieszkania.
Lokalizacja
Mieszkania w centrum są pożądane, a przez to wysoko wyceniane. Ale czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Mieszkanie na obrzeżach miasta są wycenione zdecydowanie niżej, ale codzienna podróż do i z pracy zabiera przysłowiowe “pół życia”. W tym kontekście, czy takie mieszkanie jest rzeczywiście tańsze?
Co warto brać pod uwagę rozważając dostępne lokalizacje?
- Po pierwsze – podejść do tematu elastycznie i pomyśleć zarówno o zaletach, ale także potencjalnych wadach każdej lokalizacji.
- Po drugie – przeanalizować dostępną i niezbędną aktualnie, lub w bliskiej przyszłości, infrastrukturę miejską oraz komunikacyjną: szkoły, przedszkola, przychodnie, sklepy, place zabaw, tereny zielone, boiska, urzędy, przystanki komunikacji miejskiej.
- Po trzecie – przyjrzeć się lokalizacjom oglądając zdjęcia na Google Maps i – last but not least – pojechać w dane miejsce i pobyć w nich dłuższą chwilę. Wizja lokalna to kopalnia cennych informacji i wiedzy o konkretnym miejscu.
Wniosek: szukając dogodnej lokalizacji warto uwzględniać nie tylko popularność danego miejsca, ale przede wszystkim zobaczyć siebie i swoją rodzinę w tym miejscu ze wszystkimi jej obecnymi i przyszłymi potrzebami.
Deweloper
Warto zrobić solidny wywiad i jak najwięcej dowiedzieć się o deweloperze.
Co warto sprawdzić?
- jak długo działa na rynku, jaka jest jego sytuacja prawna i finansowa;
- ile mieszkań, powierzchni mieszkalnych już oddał, jakie to realizacje i gdzie są zlokalizowane;
- jak wygląda prospekt informacyjny inwestycji;
- jak wygląda jego strona www, czy jest ciekawa i na bieżąco aktualizowana;
- jak komunikuje się z potencjalnymi klientami w mediach społecznościowych;
- jaki stosunek do klienta mają pracownicy dewelopera – jak się z nimi rozmawia osobiście lub telefonicznie oraz koresponduje mailowo.
Wniosek: dobry deweloper jest jak człowiek. Nie jest znikąd – stoi za nim historia, buduje relacje, zależy mu zarówno na kliencie, jak i na miejscu, w które wchodzi ze swoją inwestycją.
Możliwości finansowe, czyli na co cię stać?
Warto się im dobrze przyjrzeć i wszechstronnie przeanalizować. To równie ważny – jeżeli nie najważniejszy – punkt programu. Ważniejszy nawet od wyboru samego mieszkania, bo wiąże inwestora z bankiem na długie lata. Poświęć czas i przejrzyj oferty wszystkich banków, bo różnice w ofercie kredytowej mogą być spore. W zależności od polityki banku oraz przyjętych algorytmów wyliczania zdolności kredytowej marzenie o własnym lokum może być ograniczone przez kapitał, jakim będzie miał do dyspozycji kredytobiorca.
Warto też rozważyć pomoc doradztwa finansowego, które oferuje deweloper. Dlaczego?
- Bo pozwala rozszerzyć dostępne rozwiązania w zakresie finansowania;
- Bo pozwala na załatwianie spraw finansowania z jedną zaufaną przez obie strony – klienta i dewelopera – osobą;
- Bo klient ma gwarancję innego traktowania poprzez dostęp do zaawansowanych opcji finansowania, jak np. prolongata płatności.
Wniosek: to jakim kapitałem dysponujemy decyduje m.in o tym, jak będziemy w stanie zaspokoić nasze potrzeby mieszkaniowe, rosnące wraz z rodziną. Nie warto ukrywać swoich możliwości finansowych i przekreślać marzeń o własnym mieszkaniu. Warto natomiast otwarcie rozmawiać o planach, potrzebach i… ograniczeniach, bowiem sprzedawca może mieć w zanadrzu inne rozwiązania odnośnie finansowania.
Cena czyni cuda?
W wielu przypadkach tak, gdy nie tworzy bariery zakupowej dla dóbr, które zaspokajają istotne dla nas potrzeby. Ale czy zawsze okazja cenowa to najlepszy wybór? Jeżeli kierujemy się wyłącznie ceną możemy wpaść w pułapkę kiepskiej lokalizacji, nieustawnego rozkładu mieszkania, czy nawet nierzetelnego dewelopera.
Analizując atrakcyjność ceny mieszkania czy kosztu m2 warto na nie patrzeć właśnie przez pryzmat całości oferty, na którą składają się wszystkie elementy opisane w punktach powyżej: od potrzeb, przez lokalizację, rozkład mieszkania, dewelopera, aż do możliwości finansowych.
Wniosek: rzadko kiedy “dobra okazja” to wyłącznie czynnik cenowy. Dobra okazja nie równa się najniższej cenie – szczególnie w przypadku zakupu nieruchomości, która okaże się być niedopasowana do potrzeb, a której nie uda nam się szybko i korzystnie sprzedać. “Dobra okazja” jest wtedy, gdy podejmujemy przemyślane decyzje oparte o szczegółową analizę.
NA ZAKOŃCZENIE
Rzetelne przeanalizowanie decyzji o zakupie odpowiedniego lokum to realna oszczędność finansowa, czasowa i osobista. To też duża satysfakcja z decyzji, która procentuje zadowoleniem przez lata.
Chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach mieszkaniowych i możliwościach – razem na pewno wybierzemy optymalne dla Ciebie mieszkanie!
Kontakt